Conestoga College Logo - Home Page

« Student-produced series wins national award | Main | Award provides opportunity for a new life »

May 29, 2014 9:10 AM

Conestoga students and donors honoured at annual awards event

More than 150 industry and donor-sponsored awards, valued at over $100,000 in total, were presented at the fifth annual Trades & Apprenticeship Awards event held May 28 at Conestoga’s Waterloo campus.

This annual awards program recognizes the outstanding achievements of students enrolled in apprenticeship and post-secondary programs in a variety of skilled trades areas including motive power, construction, industrial and service. Both the number and value of the awards have more than doubled since 2010.

In his remarks, Conestoga President John Tibbits expressed gratitude for the tremendous support provided by local industry and community leaders who sponsor awards and contribute their time and expertise to promote the success of skilled trades programs and students.

“Much of our productivity here in the region and across Canada depends on the specialized expertise that our skilled tradespeople deliver,” Tibbits said. “As a result, trades education and training provides great opportunities for today’s youth to build successful careers and promising futures.”

In his congratulatory message to the award recipients, David Tsubouchi, president of the Ontario College of Trades, confirmed that apprenticeships in the trades help drive Canada’s economy.

Martha George, president of the Grand Valley Construction Association, lauded Conestoga and its leadership for “the vision to be able to offer programming to meet the needs of the industry.”

Conestoga is among the province’s largest providers of apprenticeship training, and provides pathways to success through pre-apprenticeship and foundational programs in a variety of trades areas for students to develop their skills and knowledge.

The School of Trades & Apprenticeship delivers a comprehensive array of skilled trades programs through campuses and training centres in Kitchener, Cambridge, Waterloo, Guelph and Ingersoll. For more information, visit the School website

MOTIVE POWER AWARDS

Top Student - Academic Award, Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Service
Donor: Crosby Volkswagon Audi Inc.
Recipient: Leo Zantinge

Top Student - Practical Award, Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Service
Donor: Britton Auto Parts (NAPA)
Recipient: Brent Goldsmith

Most Improved Student Award, Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Daniel Hartbolt

Top Student - Practical Award, Program: Motive Power Fundamentals - Motorcycle and Power Sport Vehicles
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Robert Hall

Top Student Award, Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: MAC Tools
Recipient: Patrick Sano

Top Student Award, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: MAC Tools
Recipient: Tyler Clafton

Top Student Award, Program: Motive Power Fundamentals - Motorcycle and Power Sport Vehicles
Donor: MAC Tools
Recipient: Matthew Linneborn

Top Student Award, Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: MAC Tools
Recipient: Benjamin Timmings

Top Student Award, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: MAC Tools
Recipient: Matt Christie

Trailcon Leasing Trailer Service Technician Academic Grant, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Vania Agostinho

The Glasvan Great Dane Truck Trailer Service Technician Scholarship
Program: Motive Power Fundamentals
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Jason Reinhart

The Glasvan Great Dane Truck Trailer Service Technician Scholarship
Program: Motive Power Fundamentals
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Neil Sullivan

Mike Auton Top Student Award, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: Mike Auton
Recipient: Mike Nelson

Mike Auton Leadership Award, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: Mike Auton
Recipient: Kyle Krouskie

Canadian Association of Equipment Dealers Award, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: Canadian Association of Equipment Dealers
Recipient: Cassius Fragomeni

Canadian Association of Equipment Dealers Award, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Canadian Association of Equipment Dealers
Recipient: Daniel Sosniak

Canadian Association of Equipment Dealers Award, Program: Motive Power Technician - Heavy Duty Equipment
Donor: Canadian Association of Equipment Dealers
Recipient: Michael Whittman

Canadian Association of Equipment Dealers Award, Program: Motive Power Technician - Heavy Duty Equipment
Donor: Canadian Association of Equipment Dealers
Recipient: Reuben Van Es

Navistar Canada Top Student Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (ITEP)
Donor: Navistar Canada
Recipient: Julien Denis

ITEP PAC - Peer Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (ITEP)
Donors: Archer Truck Services, Altruck International Truck Centres, Carrier Truck Centres, Lewis Motors Inc.,
Tallman Truck Centre Ltd., Winslow Gerolamy Motors Limited
Recipient: Mitchell Jobin

ITEP PAC - Most Improved Student Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (ITEP)
Donors: Archer Truck Services, Altruck International Truck Centres, Carrier Truck Centres, Lewis Motors Inc.,
Tallman Truck Centre Ltd., Winslow Gerolamy Motors Limited
Recipient: Juan Mancipe

TMTA Top Student Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach
Donor: Transportation Maintenance Technology Association
Recipient: Douglas Dyson

Altruck Scholarship, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach
Donor: Altruck International Truck Centres
Recipient: Johannes Pfleger

Great Canadian Holidays and Coaches Inc. Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach
Donor: Great Canadian Holidays and Coaches Inc.
Recipient: Spencer Corbett

Truck and Coach Consortium Peer Award: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach
Donor: Challenger Motor Freight and Highway Sterling Western Star
Recipient: Joshua Weiler

Ryder Leadership Award, Program: Truck and Coach Apprenticeship
Donor: Ryder Transportation
Recipient: Robert Stoliker

Academic Achievement Award - Level 3 Block (Nov/Dec 2013), Program: Truck and Coach Apprenticeship
Donor: Manitoulin Transport
Recipient: Michael Deane

Academic Achievement Award - Level 3 Day Release, Program: Truck and Coach Apprenticeship
Donor: Manitoulin Transport
Recipient: Todd Nicoll

Toromont CAT Dealer Excellence Fund - Leadership Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach
Donor: Toromont CAT
Recipient: Mitchell Jobin

Toromont Safe Student Award, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Toromont CAT
Recipient: Adam Brierley

Toromont CAT Dealer Excellence Fund - Top Practical Student Award
Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Toromont CAT
Recipient: Matthew Buckrell

Toromont CAT Dealer Excellence Fund - Student Commitment Award
Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Toromont CAT
Recipient: Steve Kirkwood

Toromont CAT Dealer Excellence Fund - Top Academic Student Award
Program: Heavy Equipment Technician Apprenticeship
Donor: Toromont CAT
Recipient: Matt Clements

Steed and Evans Limited Graduating Scholarship, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Steed and Evans Limited
Recipient: Jesse Cook

Pre-Apprenticeship Top Student Award
Program: Commercial Vehicle and Equipment Pre-Apprenticeship Program
Donor: Workforce Planning Board of Waterloo Wellington Dufferin
Recipient: Jason Ross

Carlos Camilo Memorial Safety Award, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Henry and Tony Camilo
Recipient: Fraser Croft

CONSTRUCTION AWARDS

Carlos Camilo Memorial Safety Award, Program: Heavy Equipment Operator
Donor: Henry and Tony Camilo
Recipient: Kevin Pyke

Gerhard (Dick) Kappeler Endowed Bursary, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship
Donor: Kappeler Masonry Corporation
Recipient: Blake Edwards

Gerhard (Dick) Kappeler Endowed Bursary, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship
Donor: Kappeler Masonry Corporation
Recipient: Jordan Csendes

CCMPA Top Student Award, Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipient: James Pippy

CCMPA Top Student Award, Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipient: Adrian Sanchez-Santos

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipient: Jeff Larsen

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipient: Dave Barraclough

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 2
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipient: Gerald Kroesbergen

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 2
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipient: Lyndon Brubacher

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipient: Darrin Crouse

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipient: William McIntosh

DeWalt Construction Award, Program: Renovation Technician
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Eric Friedel

DeWalt Construction Award, Program: Renovation Technician
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Vladyslav Soloviov

DeWalt Construction Award, Program: Women in Skilled Trades
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Shannon Bell

DeWalt Construction Award, Program: Women in Skilled Trades
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Tammy Brall

DeWalt Construction Award, Program: Construction Techniques - Carpentry
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Derek Al

DeWalt Construction Award, Program: Construction Techniques - Carpentry
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Zac Halliday

DeWalt Construction Award, Program: Construction Techniques
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Cody Dalton

DeWalt Construction Award, Program: Construction Techniques
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Patrick Carroll

Greg White Achievement Award, Program: Renovation Technician
Donor: Various
Recipient: Vladyslav Soloviov

Academic Excellence Award, Program: Renovation Technician
Donor: The Holmes Foundation
Recipient: Myles Bernier

Practical Skills Excellence Award, Program: Renovation Technician
Donor: The Holmes Foundation
Recipient: Mark Mantynen

Lee Valley Tools Graduating Award, Program: Renovation Technician
Donor: Lee Valley Tools
Recipient: Alaesha Sipprell

Menno S. Martin Contractor Limited Bursary, Program: Renovation Technician
Donor: Menno S. Martin Contractor Limited
Recipient: Andrew Reid

Waterloo Region Home Builders’ Association Award, Program: Renovation Technician
Donor: Waterloo Region Home Builders’ Association
Recipient: Ashley Cole

Pioneer Craftsmen Ltd. Renovation Technician Academic Grant, Program: Renovation Technician
Donor: Pioneer Craftsmen Ltd.
Recipient: Ryan Messenger

Waterloo Campus Tool Show Award, Program: Renovation Technician
Donor: Waterloo Campus Tool Show
Recipient: Mirwais Aram

Waterloo Campus Tool Show Award, Program: Renovation Technician
Donor: Waterloo Campus Tool Show
Recipient: Andrew Tlustos

Home Hardware Stores Limited Scholarship. Program: Renovation Technician
Donor: Home Hardware Stores Limited
Recipient: Kelton Braun

Bev Thring Bursary, Program: Renovation Technician
Donor: Zonta Club of Kitchener-Waterloo Foundation
Recipient: Connor Hebert

RONA Achievement Award, Program: Women in Skilled Trades
Donor: RONA
Recipient: Madeleine Lucke

RONA Achievement Award, Program: Women in Skilled Trades
Donor: RONA
Recipient: Annika Nicholson

Top Academic Student Award, Program: Construction Techniques - Carpentry
Donor: Bosch Power Tools Canada
Recipient: Daniel Linback

Top Academic Student Award, Program: Construction Techniques - Carpentry
Donor: Bosch Power Tools Canada
Recipient: Jake Feldman

Top Student Award - Level 3, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: Form and Build Supply Inc.
Recipient: Luke Hartman

Top Student Award - Level 2, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: Home Depot
Recipient: Stephen Greydanus

Top Student Award - Level 1, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: Home Depot
Recipient: Galen McCue

Conestoga Heavy Construction Association Award - Best Overall Student, Program: HEO
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Nathan Dalton

Conestoga Heavy Construction Association Award - Best Overall Operator, Program: HEO
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Cody Flear

Conestoga Heavy Construction Association Award - Most Improved Student, Program: HEO
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Gregory Heckman

Ontario Hot Mix Producers Association “Roads Scholarship” Award - Top Academic Student, Program: HEO
Donor: Ontario Hot Mix Producers Association
Recipient: Jeremy Andrews

Ontario Hot Mix Producers Association “Roads Scholarship” Award - Top Practical Student, Program: HEO
Donor: Ontario Hot Mix Producers Association
Recipient: Kyle Whiting

Mark’s Supply Inc. Plumbing Award - Level 3, Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Mark’s Supply Inc.
Recipient: Marc Desilets

Moen Plumbing Award, Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Moen
Recipient: Branden Lee Tally

Dave Beitz Memorial Award, Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Various
Recipient: Gavin White

HRAI Top Student Award, Program: HRAC Technician
Donor: HRAI
Recipient: Ryan Laurie

Most Improved Student Award, Program: HRAC Technician
Donor: Charles Jones Industrial
Recipient: Adam Craven

Top Student Award, Program: HRAC Technician
Donor: Fastenal
Recipient: Ryan Hodge

Top Student Award, Program: HRAC Technician
Donor: Fastenal
Recipient: Mike Traves

Top Student Award, Program: Construction Techniques (Welding section)
Donor: Fastenal
Recipient: Richard Kelly-Toth

Top Student Award, Program: Construction Techniques (Welding section)
Donor: Fastenal
Recipient: Michelle Strudwick

Chairs’ Cup Tournament Award, Donor: The Chairs’ Cup Tournament Proceeds
Program: Brick and Stone Apprenticeship, Recipient: Chad Greenfield
Program: Plumber Apprenticeship, Recipient: Kevin Oberlin

Best Apprenticeship Award - Level 3, Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: Zach Bowman

Best Apprenticeship Award - Level 2, Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: Zach Boerson

Best Apprenticeship Award - Level 1, Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: Cassie Lyle

INDUSTRIAL AWARDS

Best Apprenticeship Award - Level 3, Program: Electrical Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: Adam Fraser

Best Apprenticeship Award - Level 2, Program: Electrical Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: JP Gonthier

Best Apprenticeship Award - Level 1, Program: Electrical Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: Kevin Short

Academic Excellence Award for Top Marks, Program: Electrical Technician - Industrial (Co-op)
Donors: Electrical Technician Faculty
Recipient: Ping Zhang

Academic Excellence Award for Top Marks, Program: Electrical Technician - Industrial
Donors: Electrical Technician Faculty
Recipient: David Pfefer

Faculty Award for Dedication and Leadership, Program: Electrical Technician - Industrial
Donors: Electrical Technician Faculty
Recipient: Andrew Padre-Cura

Mechanical Techniques - Millwright Program - Top Academic Student Award
Program: Mechanical Techniques - Millwright (Co-op)
Donors: Bullet Trades Services, Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Riley Sobczyk

Mechanical Techniques - Millwright Program - Top Practical Student Award
Program: Mechanical Techniques - Millwright (Co-op)
Donors: Bullet Trades Services, Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Steve Orosz

Mechanical Techniques - Millwright Program - Student Mentorship Award
Program: Mechanical Techniques - Millwright (Co-op)
Donors: Bullet Trades Services, Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Alex Gioia

Level 3 Millwright Apprenticeship Top Academic Student (Jan/Feb 2014) Block Release Award
Program: Millwright Apprenticeship
Donors: Bullet Trades Services, Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Paul Camillieri

Level 3 Millwright Apprenticeship Top Academic Student (March/April 2014) Block Release Award
Program: Millwright Apprenticeship
Donors: Bullet Trades Services, Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Allen Conn

Level 3 Millwright Apprenticeship Top Academic Student Day Release Award
Program: Millwright Apprenticeship
Donors: Bullet Trades Services, Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Grant Bradshaw

SOWA Tool and Machine Awards

Donor: SOWA Tool and Machine
Program: General Machinist Apprenticeship
Recipient: Brock Holborn
Program: General Machinist Apprenticeship
Recipient: Jeremy Chatterson
Program: Tool and Die Maker Apprenticeship
Recipient: Drew Bergman
Program: Tool and Die Maker Apprenticeship
Recipient: Doug Shankland

Diemedic Tool and Machine Award, Program: Mechanical Technician - General Machinist (Co-op)
Donor: Diemedic Tool and Machine
Recipient: Aden Mueller

Guelph Hydro Electric Systems Inc. Rick Lane/ Corrie Bridgman Memorial Academic Grant
Program: Powerline Technician
Donor: Guelph Hydro Electric Systems Inc.
Recipient: Cassian Wildman

Guelph Hydro Electric Systems Inc. Rick Lane/ Corrie Bridgman Memorial Academic Grant
Program: Powerline Technician
Donor: Guelph Hydro Electric Systems Inc.
Recipient: Denton Whalen

Evan Horkoff Memorial Award, Program: Powerline Technician
Donor: Ann and Byron Grant
Recipient: Andrew Weber

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship, Program: Powerline Technician
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Steve Brennan

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship, Program: Powerline Technician
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Mike Fasano

Brad Wilson Memorial Award, Program: Powerline Technician
Donor: Wilson Family
Recipient: Jake Corry

Halton Hills Hydro Award, Program: Powerline Technician
Donor: Halton Hills Hydro
Recipient: Jeremy Jacobs

Pre-Apprenticeship Top Student Award
Program: General Machinist Pre-Apprenticeship Program
Donor: Workforce Planning Board of Waterloo Wellington Dufferin
Recipient: Tyler Hodder

Chairs’ Cup Tournament Award, Donor: The Chairs’ Cup Tournament Proceeds
Program: Electrical Technician - Industrial, Recipient: Andrew Padre-Cura
Program: Electrical Technician - Industrial, Recipient: David Pfefer
Program: Mechanical Techniques - Millwright (Co-op), Recipient: Mathew Stiehl
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Co-op), Recipient: Joshua Rowan
Program: Powerline Technician, Recipient: Elijah Crothers

Grand River Foods “Justo Ortega” Endowed Memorial Bursary
Program: Food Processing Technician (Co-op)
Donor: Grand River Foods
Recipient: Liam O’Donnell

Sani Marc Inc. Scholarship, Program: Food Processing Technician (Co-op)
Donor: Sani Marc Inc.
Recipient: Scott Patterson

Sani Marc Inc. Scholarship, Program: Food Processing Technician (Co-op)
Donor: Sani Marc Inc.
Recipient: Md Hannan

Previously presented Electrical Apprenticeship Awards:

Cameron McIntyre, sponsored by Klein Tools
Kent Nicholson, sponsored by Nelson
Jordan Gillespie, sponsored by Greenlee Tools
Jordan DeGraaf, sponsored by Klein Tools
Christopher Martin, sponsored by WREA
Adam Fraser, sponsored by Ideal Tools
Nicholas Kelba, sponsored by Klein Tools
Jordan MacDonald, sponsored by WREA
Jonathon Mosterd, sponsored by Milwaukee Tools
Yves Cote, sponsored by Klein Tools
Kyle Voisin, sponsored by WREA

Chairs’ Cup Tournament Award, Program: Electrical Apprenticeship
Donor: The Chairs’ Cup Tournament Proceeds
Recipients: Matt Missere, Cameron Geimer, Jason Lobbezoo and Jonathon Mosterd

SERVICE AWARD

Chairs’ Cup Tournament Award, Program: Cook 1 Apprenticeship
Donor: The Chairs’ Cup Tournament Proceeds
Recipient: Jeff Mino

ENTRANCE BURSARIES

Canadian Concrete Masonry Producers’ Association Entrance Bursaries
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers’ Association
Recipients: Scott Ingram, Trevor Brooks, David Slofstra, Jacob Lane, Adrian Sanchez-Santos, James Pippy,
David Reisman, Ryan Lopes and Sean Laaber

Back To Top