Conestoga College Logo - Home Page

« Students raise money for healthy breakfast program | Main | Increasing Employability for New Canadians »

May 30, 2013 8:36 AM

Students and Donors Honoured at Trades & Apprenticeship Awards

On May 29, Conestoga's School of Trades & Apprenticeship hosted its fourth annual Awards Presentation and Barbeque in the Roofing Centre at the Waterloo Campus. More than 300 guests including business owners, industry professionals, faculty and family members watched as 140 awards valued at more than $83,000 in total were presented to students in motive power, construction, industrial and service programs.

Special guest speakers included Jim Caruk, master contractor and HGTV expert, and Gail Smyth, executive director of Skills Canada-Ontario.

Congratulations to the many award recipients for their achievements this past year and thank you to the industry partners and donors for their contributions to the students success. Special thanks to all of the Trades & Apprenticeship faculty and staff for their support in making this event such a great success.

The School of Trades & Apprenticeship is the centre of apprenticeship and skills training in Canada's Technology Triangle. Conestoga provides a comprehensive array of programs in Construction, Electrical, Metal Cutting, Industrial Maintenance, Welding & Fabricating, Motive Power and Cabinet Making in response to the needs of industry, and the growth in our local economy.

MOTIVE POWER AWARDS

Top Student - Academic Award, Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Service (Co-op)
Donor: Crosby Volkswagon Audi Inc.
Recipient: Victoria Campbell

Top Student - Practical Award, Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Service (Co-op)
Donor: Britton Auto Parts (NAPA)
Recipient: Luke Kennedy

Top Student Award, Program: Automotive Service Technician Apprenticeship - Level 3 Block Release
Donor: MAC Tools
Recipient: Marta Moren

Top Student Award, Program: Automotive Service Technician Apprenticeship - Level 3 Day Release
Donor: MAC Tools
Recipient: Luke Musselman

Top Student - Practical Year 1 Award, Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Jordan Sangoi

Most Improved Student Award, Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Joel Erskine

Top Student - Practical Year 1 Award, Program: Motive Power Technician - Motorcycle and Power Sport Vehicles
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Bree Van Veen

Trailcon Leasing Trailer Service Technician Academic Grant, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Wade Munro

The Glasvan Great Dane Truck Trailer Service Technician Scholarship, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Connor Irwin

The Glasvan Great Dane Truck Trailer Service Technician Scholarship, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Sean Dixon

Mike Auton Most Improved Student Award, Program: Motive Power Fundamentals
Donor: Mike Auton
Recipient: Kyle Walker

Navistar Canada Top Student Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (ITEP) (Co-op)
Donor: Navistar Canada
Recipient: William Shoniker

ITEP PAC - Peer Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (ITEP) (Co-op)
Donors: Archer Truck Services, Altruck International Truck Centres, Carrier Truck Centres, Lewis Motors Inc., Tallman Truck Centre Ltd., Winslow Gerolamy Motors Limited
Recipient: William Shoniker

ITEP PAC - Peer Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (ITEP) (Co-op)
Donors: Archer Truck Services, Altruck International Truck Centres, Carrier Truck Centres, Lewis Motors Inc., Tallman Truck Centre Ltd., Winslow Gerolamy Motors Limited
Recipient: Zak Kershaw

Altruck Scholarship, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (Co-op)
Donor: Altruck International Truck Centres
Recipient: Greg Carnes

Truck and Coach Consortium Peer Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (Co-op)
Donor: Challenger Motor Freight and Highway Sterling Western Star
Recipient: Robert Jesson

Ryder Leadership Award, Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Ryder Canada
Recipient: Bruce O'Krafka

Academic Achievement Award - Level 3 Block (March/April 2013), Program: Truck and Coach Apprenticeship
Donor: Manitoulin Transport
Recipient: Chris Denison

Academic Achievement Award - Level 3 Day Release, Program: Truck and Coach Apprenticeship
Donor: Manitoulin Transport
Recipient: Jarrid Dawdy

TMTA Top Student Award, Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (Co-op)
Donor: Transportation Maintenance Technology Association
Recipient: Kent Ferguson

Great Canadian Holidays and Coaches Inc. Award, Program: Motive  Power Fundamentals - Truck and Coach (Co-op)
Donor: Great Canadian Holidays and Coaches Inc.
Recipient: Kent Ferguson

Toromont CAT Dealer Excellence Fund - Leadership Award
Program: Motive Power Fundamentals - Truck and Coach (Co-op)
Donor: Toromont CAT
Recipient: Kent Ferguson

Toromont Safe Student Award, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Toromont CAT
Recipient: Jared Melanson

Toromont CAT Dealer Excellence Fund - Top Practical Student Award
Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Toromont CAT
Recipient: Ryan Diniz

Toromont CAT Dealer Excellence Fund - Student Commitment Award
Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Toromont CAT
Recipient: Amanda Keller

Toromont CAT Dealer Excellence Fund - Top Academic Student Award
Program: Heavy Equipment Technician Apprenticeship
Donor: Toromont CAT
Recipient: Joe Munnery

Pre-Apprenticeship Top Student Award,
Program: Commercial Vehicle and Equipment Pre-Apprenticeship
Donor: Workforce Planning Board of Waterloo Wellington Dufferin
Recipient: Joe Munnery

Chairs' Cup Tournament Award
Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Patrick Brown

Chairs' Cup Tournament Award
Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Jason Brown

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Amanda Keller

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Jonathan Schuster

Steed and Evans Limited Graduating Scholarship, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Steed and Evans Limited
Recipient: Jonathan Schuster

Conestoga College Heavy Equipment Techniques Excellence Award
Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Financial Aid Office
Recipient: Darell Bruce

Carlos Camilo Memorial Safety Award, Program: Heavy Equipment Techniques
Donor: Henry and Tony Camilo
Recipient: Marc Farihna

CONSTRUCTION AWARDS

Carlos Camilo Memorial Safety Award, Program: Heavy Equipment Operator
Donor: Henry and Tony Camilo
Recipient: James Buchanan

Carlos Camilo Memorial Safety Award, Program: Heavy Equipment Operator
Donor: Henry and Tony Camilo
Recipient: Matthew McCartney

Gerhard (Dick) Kappeler Endowed Bursary, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship
Donor: Kappeler Masonry Corporation
Recipient: Tim Reaman

Gerhard (Dick) Kappeler Endowed Bursary, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship
Donor: Kappeler Masonry Corporation
Recipient: Reuben Groen

CCMPA Top Student Award, Program: Masonry Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers' Association
Recipient: Nicholas Gilbert

CCMPA Top Student Award, Program: Masonry Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers' Association
Recipient: Ryan Beckner

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers' Association
Recipient: Lyndon Brubacher

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 2
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers' Association
Recipient: Darrin Crouse

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers' Association
Recipient: James Pearce

CCMPA Award, Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers' Association
Recipient: Jon Kechnie-Young

RONA Achievement Award, Program: Women in Skilled Trades
Donor: RONA
Recipient: Kathleen O'Farrell

RONA Achievement Award, Program: Women in Skilled Trades
Donor: RONA
Recipient: Kristin Mahy

DeWalt Construction Award, Program: Women in Skilled Trades
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Sandra Law

DeWalt Construction Award, Program: Women in Skilled Trades
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Kayla Frampton

DeWalt Construction Award, Program: Renovation Technician
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: James Pippy

DeWalt Construction Award, Program: Renovation Technician
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Devon Cinarlili

DeWalt Construction Award, Program: Construction Techniques - Carpentry
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Mark Rayner

DeWalt Construction Award, Program: Construction Techniques - Carpentry
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Mike Sampson

DeWalt Construction Award, Program: Construction Techniques
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Lee McKay

DeWalt Construction Award, Program: Construction Techniques
Donor: Stanley Black and Decker, DeWalt and Bostitch Tools
Recipient: Jason Pixner

Academic Excellence Award, Program: Renovation Technician
Donor: The Holmes Foundation
Recipient: Dan Vedder

Practical Skills Excellence Award, Program: Renovation Technician
Donor: The Holmes Foundation
Recipient: Jesse Thompson

Menno S. Martin Contractor Limited Bursary, Program: Renovation Technician
Donor: Menno S. Martin Contractor Limited
Recipient: Vladyslav Solovoiv

Waterloo Region Home Builders' Association Award, Program: Renovation Technician
Donor: Waterloo Region Home Builders Association
Recipient: Mark Walrath

Pioneer Craftsman Ltd. Renovation Technician Academic Grant
Program: Renovation Technician
Donor: Pioneer Craftsman Ltd.
Recipient: Myles Bernier

Waterloo Campus Tool Show Award, Program: Renovation Technician
Donor: Waterloo Campus Tool Show Award
Recipient: Eric Friedel

Waterloo Campus Tool Show Award, Program: Renovation Technician
Donor: Waterloo Campus Tool Show Award
Recipient: Chad Moser

Lee Valley Tools Graduating Award, Program: Renovation Technician
Donor: Lee Valley Tools
Recipient: Megan Noctor

Bev Thring Bursary, Program: Renovation Technician
Donor: Zonta Club of Kitchener-Waterloo Foundation
Recipient: Megan Noctor

Bev Thring Bursary, Program: Renovation Technician
Donor: Zonta Club of Kitchener-Waterloo Foundation
Recipient: Angela Norman

Top Academic Student Award, Program: Construction Techniques - Carpentry
Donor: Bosch Power Tools Canada
Recipient: Dave Zimmerman

Top Student Award - Level 3, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: Form and Build Supply Inc.
Recipient: Jordan Lalonde

Top Student Award - Level 2, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: Home Depot
Recipient: Brendan Ruttle

Top Student Award - Level 1, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: Home Depot
Recipient: Steve Bastisto

Conestoga Heavy Construction Association Award - Best Overall Student
Program: Heavy Equipment Operator
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Braden Irwin

Conestoga Heavy Construction Association Award - Best Overall Operator
Program: Heavy Equipment Operator
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Kyle Greffe

Conestoga Heavy Construction Association Award - Most Improved Student
Program: Heavy Equipment Operator
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Alex Broekel

Mark's Supply Inc. Plumbing Award - Level 3, Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Mark's Supply Inc.
Recipient: Steve Burnett

Moen Plumbing Award, Program: Plumber Apprenticeship, Level 3
Donor: Moen
Recipient: Joel Massie

J.D. Walden Student Achievement Award Year 1, Program: Roofer Apprenticeship
Donor: J.D. Walden Fund
Recipient: Sergio Gomes

J.D. Walden Student Achievement Award Year 2, Program: Roofer Apprenticeship
Donor: J.D. Walden Fund
Recipient: Jason Ball

J.D. Walden Scholarship Year 1, Program: Roofer Apprenticeship
Donor: J.D. Walden Fund
Recipient: Edward Hatch

J.D. Walden Scholarship Year 2, Program: Roofer Apprenticeship
Donor: J.D. Walden Fund
Recipient: Casey Nagtzaam

Ontario Industrial Roofing Contractors' Association Award, Program: Roofer Apprenticeship
Donor: Ontario Industrial Roofing Contractors Association
Recipient: Mike Bereas

Ontario Industrial Roofing Contractors' Association Award, Program: Roofer Apprenticeship
Donor: Ontario Industrial Roofing Contractors Association
Recipient: Jason Ball

Top Student Award, Program: Construction Techniques (Welding section)
Donor: Fastenal
Recipient: George Peachey

Top Student Award, Program: HRAC Technician
Donor: Fastenal
Recipient: Tim Dinsmore

HRAI Top Student Award, Program: HRAC Technician
Donor: HRAI
Recipient: Jay Everitt

Most Improved Student Award, Program: HRAC Technician
Donor: Charles Jones Industrial
Recipient: Will Flockhart

Chairs' Cup Tournament Award, Program: HRAC Technician
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Caleb Zoerner

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Ryan Bolger

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Josh Symonds

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Shusen Liu

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Construction Techniques (Masonry section)
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Matthew Zehr-Holst

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Jonathan Carr

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Heavy Equipment Operator
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: William Parker

Milwaukee Tools Achievement Award - Level 3, Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: Nathan Carrington

Milwaukee Tools Achievement Award - Level 3, Program: Carpentry Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: Codie Crawford

INDUSTRIAL AWARDS

Milwaukee Tools Achievement Award - Level 3, Program: Electrical Apprenticeship
Donor: Milwaukee Tools
Recipient: Blair Morrison

Academic Excellence Award for Top Marks, Program: Electrical Technician - Industrial (Co-op)
Donor: Electrical Technician Faculty
Recipient: Brent Parant

Academic Excellence Award for Top Marks, Program: Electrical Technician - Industrial
Donor: Electrical Technician Faculty
Recipient: Ryan Creces

Faculty Award for Dedication and Leadership, Program: Electrical Technician - Industrial
Donor: Electrical Technician Faculty
Recipient: Scott Hogan-Munroe

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Electrical Technician - Industrial
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Scott Hogan-Munroe

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Mechanical Techniques - Millwright (Co-op)
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Matthew McIntyre

Mechanical Techniques - Millwright Program - Top Academic Student Award
Program: Mechanical Techniques - Millwright (Co-op)
Donor: Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Richard Vandewiele

Mechanical Techniques - Millwright Program - Top Practical Student Award
Program: Mechanical Techniques - Millwright (Co-op)
Donor: Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Matthew Dore

Mechanical Techniques - Millwright Program - Student Mentorship Award
Program: Mechanical Techniques - Millwright (Co-op)
Donor: Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Gordie Jones

Level 3 Millwright Apprenticeship Top Academic Student November/December 2012 Block Release Award
Program: Millwright Apprenticeship
Donor: Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Jason Lippert

Level 3 Millwright Apprenticeship Top Academic Student March/April 2013 Block Release Award
Program: Millwright Apprenticeship
Donor: Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Ed Klooster

Level 3 Millwright Apprenticeship Top Academic Student Day Release Award
Program: Millwright Apprenticeship
Donor: Flo Components Limited, Guelph Tool Inc., Process Group, Roberts Onsite and Toyota Motor Manufacturing Canada
Recipient: Justin Langdon


SOWA Tool and Machine Awards
Donor: SOWA Tool and Machine

Program: General Machinist Apprenticeship
Recipient: Jarrett Thomlinson

Program: General Machinist Apprenticeship
Recipient: Christian Dick

Program: Tool and Die Maker Apprenticeship
Recipient: Leroy Bolander

Program: Tool and Die Maker Apprenticeship
Recipient: Jeffrey Dally


Machining Faculty Award, Program: MT - General Machinist (Co-op)
Donor: Machining Faculty
Recipient: Roman Pfaeffli

Machining Faculty Award, Program: MT - General Machinist (Co-op)
Donor: Machining Faculty
Recipient: Kate Mulder

Chairs' Cup Tournament Award, Program: MT - General Machinist (Co-op)
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Roman Pfaeffli

Chairs' Cup Tournament Award, Program: MT - General Machinist (Co-op)
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipient: Kate Mulder

Guelph Hydro Electric Systems Inc. Rick Lane/Corrie Bridgman Memorial Academic Grant
Program: Powerline Technician
Donor: Guelph Hydro Electric Systems Inc.
Recipient: Jake Fioravanti

Guelph Hydro Electric Systems Inc. Rick Lane/Corrie Bridgman Memorial Academic Grant
Program: Powerline Technician
Donor: Guelph Hydro Electric Systems Inc.
Recipient: Josh Loucks

Evan Horkoff Memorial Award, Program: Powerline Technician
Donor: Ann and Byron Grant
Recipient: Jacob Warner

Grand River Foods "Justo Ortega" Endowed Memorial Bursary, Program: Food Processing Technician (Co-op)
Donor: Grand River Foods
Recipient: Ahmad Dikhil

Ippolito Scholarship, Program: Food Processing Technician (Co-op)
Donor: Ippolito Fruit and Produce
Recipient: Jessica Koch

IFPT Endowed Fund Leadership Award, Program: Food Processing Technician (Co-op)
Donor: IFPT Endowment Fund
Recipient: Omar Suso

IFPT Endowed Fund Leadership Award, Program: Food Processing Technician (Co-op)
Donor: IFPT Endowment Fund
Recipient: Biringanine Kayeye

Commitment to Academic Achievement and Leadership Award
Program: Metal Fabricator Apprenticeship
Donor: Charles Jones Industrial
Recipient: Paul Taylor

Pre-Apprenticeship Top Student Award
Program: General Machining Pre-Apprenticeship Program
Donor: Workforce Planning Board of Waterloo Wellington Dufferin
Recipient: Josh Bertin


Previously presented Electrical Apprenticeship Awards

Top Student Awards

Jeremy Fisher
Sponsored by: Ideal Tools

Clayton Schneider
Sponsored by: Klein Tools

Jeffery Marshall
Sponsored by: Nelsons Publishing

Evan Bleumer
Sponsored by: Greenlee Tools

Dale Martin
Sponsored by: Milwaukee Tools

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Electrical Apprenticeship
Donor: The Chairs' Cup Tournament Proceeds
Recipients: Brad Grubb, Brandon Pearson, Tyler Weiss, Andrew Mattucci and Cory Hakkers


SERVICE AWARD

Cook 1 Apprenticeship Achievement Award, Program: Cook 1 Apprenticeship
Donor: Waterloo Region Chef's Association
Recipient: Paul Turner

Chairs' Cup Tournament Award, Program: Cook 2 Apprenticeship
Donor: The Chairs's Cup Tournament Proceeds
Recipient: Tara Livingston

Chairs' Cup Tournament Award, Program: ECE Apprenticeship
Donor: The Chairs's Cup Tournament Proceeds
Recipient: Lynne Anne Drew

ENTRANCE BURSARIES

Gerrie Electric Supply Academic Grant (2)
Program: Electrical Technician Industrial, Electrical Industrial Apprenticeship or Electrical Construction Maintenance Apprenticeship
Donor: Gerrie Electric
Recipients: Brent Parant and Jarrett Halmo

Canadian Concrete Masonry Producers Association (4)
Program: Masonry Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers' Association
Recipients: Tyler Hardie, Nicholas Gilbert, Jamie Reinholt, Brock Campbell

Back To Top